DUOTISK
  • Úvod
  • O nás
  • Faksimile a repliky
  • Autodoprava
  • Tisk
  • Reference
  • Kontakty
  • Menu Menu

Faksimile a repliky

světový unikát v technologiích tisku a replik

Provádíme jako jediní v EU (a pavděpodobně i na světě), zhotovení věrné kopie originálu, a to ojedinělou formou našeho know-how, úplným  ,,vyčištěním“ skenovaného podkladu kresby. Pozadí a samotnou kresbu pak přenášíme na pergamen nejvyšší kvality ze Švýcarska, Německa nebo Anglie. Na vyžádání zákazníka jsme schopni digitální sken originálu provést sami. Daný obrázek také na přání dokážeme digitálně retušovat a dokonce doplnit chybějící části kresby – viz ZDE  Bible Václava IV. z Vídeňské nár. knihovny. Po digitální úpravě obrazu od pozadí, odstranění vadných částí, jako jsou zašpiněné stránky, otvory po červotočích, rozmazané barvy apod., doplnění chybějících fragmentů, kresbu přeneseme na pergamen, který je stejný jako ten, který se běžně používal ve středověku pro tyto účely. Poté se celý obraz dokoloruje, dozlatí pravým, nebo technickým zlatem a stříbrem. Svou činnost nabízíme převážně institucím, jako jsou muzea, archívy, hrady a zámky, ale také široké veřejnosti.

Tímto postupem dosáhnem toho, že nevytváříme faksmili nebo repliku, ale snažíme se podle možností vytvořit originál tak, jak byl vyhotoven na prvopočátku, když ještě nebyl poškozen nadměrným používáním, nešetrným ořezem nebo jinou devastací. Na přání zadavatele můžem vytvořit i faksmili, nebo věrnou kopii požadovaného rukopisu standartním způsobem. Zhotovit můžeme i kopie rukopisných děl, tištěných knih apod. Každou zadanou zakázku konzultujeme osobně na místě a navrhmene nejlepší postup, který je pro konkrétní pořadavek nejvhodnější. Dokážem zájemci vyjít vstříc i tím, že zajistíme na přání požadovaný originál a provedeme jeho digitalizaci, nebo odkoupíme již jeho digitální data s institucí, které daný originál spravují. Tímto procesem zajišťujem nejvyšší formu zhotovení kopií, replik a faksimilí způsobem, která nemá v evropském měřítku srovnání.

Ukázky referencí

Litoměřicko-třeboňská bible (Státní archiv Třeboň a archiv Litoměřice)

Litoměřicko-třeboňská bible vznikla v letech 1409-1414. Tuto bibli jsme upravili dle našeho ojedinělého know-how a vyrobili přesnou repliku této bible na pravý pergamen z ručním dozlacením.

Bible Kunše oltářníka (Národní muzeum Praha)

Bible z roku 1389. Detail z naší repliky této bible na mramorové desce s ručním dozlacením.

Bible Václava IV. (Národní knihovna Vídeň)

Bible vznikla v Praze konecm 14. století. U této krásně iluminované bible jsme vyhotovili několik stránek faksimilí s ručním dozlacením a digitální retuší chybějících částí bible.

Bible Václava IV. (Národní knihovna Vídeň)

Další ukázka.

Evangeliář zábrdovický (vědecká knihovna Olomouc)

Faksimile na pergamen s ručně dozlacenými písmeny. Originál pochází z konce 11. století.

Gelnhausenův kodex – neboli právní kniha (státní okresní archiv Jihlava)

Vznik této knihy je datován do poslední třetiny 14. století. Pro hrad Křivoklát jsme z této knihy zhotovili faksimili listu s vyobrazním moravského markraběte Jošta, opět na pergamen s dozlacením.

Bible Václava IV. (Národní knihovna Vídeň)

Detail naší repliky na mramorový kámen.

Evangeliář Jana z Opavy (Národní knihovna Vídeň)

Evangliář z roku 1368 zhotovený opavským kanovníkem Janem z Opavy. K tomuto tématu chystáme na Opavsku ojedinělou výstavu s vyobrazením evangeliáře s našimi replikami na pergameny, společně s dalšími ukázkami českých iluminovaných rukopisných děl. V součastnosti jsme provedli digitalizaci na knižním skeneru ve vědecké knihovně v Ostravě. Díky kladnému přístupu paní ředitelky PhDr. Foberové Libuši, Ph.D., a Mgr. Konvičkové Kamily (vedoucí digitalizace) jsem měl možnost bezplatně provést jeho digitalizaci na knižním skeneru, za což patří této instituci velké poděkování. Fotografie 1, fotografie 2, fotografie 3 – Pan Mgr. Drahotušský Aleš při digitalizaci evangeliáře Jana z Opavy.

© Copyright 2019 DUOTISK s.r.o.
Scroll to top